Bifacial Panel ve Tracker: Zemin Albedosu Arka Yüz Kazancını Nasıl Değiştirir?
Çift yüzlü (bifacial) panel, arka yüzüne düşen yansımış ve dağınık ışığı da elektriğe çevirir. Tek eksenli tracker'da bu ek ne kadar tutar ve neye bağlıdır? 8 konumu simülatörümüzde aynı santralle çalıştırdık: çim zeminde (albedo 0,25) bifacial kazanç %2,5 ile %8,7 arasında çıktı. Zemin rengi, sıra sıklığı ve kar, bu rakamı belirgin biçimde değiştiriyor.
Kısa cevap
Bifacial kazancı en çok zeminin yansıtma oranı (albedo) belirler: Konya'da albedo 0,10 arttığında arka yüz katkısı yaklaşık 1,5 puan artıyor. İkinci etken sıra sıklığıdır (GCR): sıralar sıklaştıkça arka yüze ulaşan ışık azalıyor. Üçüncüsü iklimdir: dağınık ışınımın yüksek olduğu bulutlu ve karlı bölgelerde kazanç oransal olarak daha büyük, çok güneşli ve kuru çöllerde daha küçük çıkıyor.
Bifacial kazanç nedir, nasıl ölçtük?
Bu yazıda bifacial kazanç, aynı tracker santralinin çift yüzlü üretiminin yalnız ön yüz üretimine göre fazlası demek. Panelimiz 710 W'lık N tipi çift camlı bir modül; arka yüz verimi ön yüzün %80'i (datasheet değeri). Simülasyon, arka yüz ışınımından tork borusunun gölgesi için %5 ve arka yüzdeki dengesiz ışık dağılımı için %3 düşer; yani rakamlar "ideal arka yüz" değil, bu kayıplar düşülmüş değerlerdir.
8 konumda albedoya göre bifacial kazanç
Her konumda aynı santrali (5 hektar, yaklaşık 3 MWp, GCR 0,32, kuzey-güney eksenli backtracking'li tracker) PVGIS tipik meteorolojik yıl verisiyle, albedoyu yıl boyu sabit tutarak dört kez çalıştırdık:
| Konum | Toprak 0,17 | Çim 0,25 | Kum 0,35 | Kar 0,65* | Tracker özgül üretim, çim (kWh/kWp·yıl) |
|---|---|---|---|---|---|
| Bavyera (Almanya) | 6,6 % | 8,7 % | 11,2 % | 17,4 % | 1.484 |
| Edirne | 5,4 % | 7,0 % | 8,8 % | 13,2 % | 1.831 |
| Van | 4,6 % | 6,0 % | 7,5 % | 11,2 % | 2.115 |
| Konya (Karapınar) | 4,6 % | 6,0 % | 7,5 % | 10,8 % | 2.233 |
| Riyad | 4,5 % | 5,8 % | 7,2 % | 9,9 % | 2.402 |
| Antalya | 4,0 % | 5,2 % | 6,5 % | 9,6 % | 2.212 |
| Sevilla | 4,0 % | 5,2 % | 6,5 % | 9,8 % | 2.274 |
| Atacama (Şili) | 1,8 % | 2,5 % | 3,1 % | 4,5 % | 2.823 |
* Yıl boyu 0,65 gerçekçi bir senaryo değildir; karın üst sınırını göstermek için tabloda tutuldu. Kar etkisinin gerçekçi hesabı aşağıda.
Tablonun okunuşu: Konya'da topraktan kuma geçmek (aynı panel, aynı tracker) yıllık üretimi 69 kWh/kWp, yani %3,2 artırıyor. Bu, 1 MWp için yılda yaklaşık 69 MWh demek. Zemin rengi bedava bir tasarım parametresi değildir, ama ihmal edilecek kadar küçük de değildir.
Neden Bavyera'da yüksek, Atacama'da düşük?
Arka yüz, ışığın büyük kısmını zeminden yansıyan ve gökyüzünden gelen dağınık ışınımdan alır. Bulutlu bir iklimde ön yüzün aldığı doğrudan ışık azaldığı için arka yüzün oransal payı büyür: Bavyera'da çimde %8,7. Atacama'da ise ön yüz zaten çok güçlü doğrudan ışınım alır (2.823 kWh/kWp ile listenin açık ara en yükseği), arka yüzün oransal katkısı yalnızca %2,5 olur; öğle saatlerinde inverter sınırı da ek enerjinin bir kısmını kırpabilir. Yani yüksek bifacial yüzdesi tek başına "iyi saha" demek değildir; asıl ölçüt toplam kWh/kWp'dir.
Not: Atacama gibi çöl sahalarının gerçek albedosu çoğu zaman çimden yüksektir. Karşılaştırma için tüm konumlarda aynı zemin varsayıldı; kendi sahanızda ölçülmüş ya da zemin tipine uygun albedoyu kullanın.
Konumunuzu seçin, arazinizi haritada çizin; saatlik meteoroloji verisiyle üretim, tracker ve sabit sistem karşılaştırması, malzeme listesi ve geri ödeme süresini ücretsiz hesaplayın.
Ücretsiz Tracker Simülasyonu
Kar arka yüz kazancını ne kadar artırır?
Simülatörümüz varsayılan olarak her konum için Open-Meteo ERA5 kar derinliği iklim normaline bakar ve karlı aylarda albedoyu yükseltir. Bu otomatik hesapla Van'da bifacial kazanç sabit çim varsayımındaki %6,0 yerine %8,0 çıktı; yıllık üretim 45 kWh/kWp (%2,1) arttı. Konya'da etki küçük (%6,0 → %6,2), çünkü kar örtüsü kısa sürer; Bavyera'da da küçük (%8,7 → %8,9), çünkü karlı kış aylarında ışınımın kendisi düşüktür.
Karın bir de öbür yüzü var: panel üstündeki kar ön yüzü örter. Tracker kar yükünde paneli dik açıya alarak karın kaymasını kolaylaştırabilir; bu bir işletme ayarıdır ve ürüne göre değişir.
Sıra sıklığı (GCR) kazancı nasıl etkiler?
Sıralar sıklaştıkça arka yüz hem daha az gökyüzü görür hem de sıraların altındaki zemin daha fazla gölgede kalır. Aynı arazide GCR'yi 0,25'ten 0,50'ye çıkardığımızda bifacial kazanç Konya'da %6,5 → %4,3, Sevilla'da %5,2 → %3,3 olarak geriledi.
Bu, sık sıranın kötü olduğu anlamına gelmez: GCR 0,50'de aynı araziye iki kat panel sığar. Kurulu gücün getirisi ile panel başı üretim kaybı arasındaki denge bir yatırım kararıdır ve bifacial kazanç bu hesabın yalnızca bir girdisidir. Bu yüzden GCR'yi bifacial yüzdesine göre değil, proje ekonomisine göre seçmek gerekir.
Tracker yüksekliği ne kadar önemli?
Bu yazıda yükseklik etkisini sayısallaştırmadık. Kullandığımız ve sektörde yaygın olan 2B sonsuz sıra modeli (pvlib infinite_sheds), sıraları sonsuz uzun kabul ettiği için yüksekliğe neredeyse duyarsızdır: 1,5 m'den 3 m'ye çıkınca arka yüz ışınımı modelde pratikte değişmedi. Sahada ise yükseklik, özellikle sıra sonlarında ve dar sahalarda arka yüze düşen ışığın düzgünlüğünü etkiler. Ölçümlü veriye dayanmayan bir rakam vermek yerine bunu açıkça bir model sınırı olarak yazıyoruz.

Tasarımda bifacial kazancı nasıl doğru kullanırsınız?
- Zemin albedosunu sahaya göre girin. Çim, toprak, çakıl veya kum arasındaki fark, Konya örneğinde yılda 69 kWh/kWp'ye kadar çıkıyor. Bitki örtüsü mevsimle değişiyorsa aylık albedo tablosu kullanın.
- Arka yüz kayıplarını açıkça gösterin. Tork borusu gölgesi ve arka yüz uyumsuzluğu düşülmemiş bir "bifacial kazanç" iyimser kalır.
- Kar iklimi varsa hesaba katın. Doğu Anadolu gibi bölgelerde kış albedosu yıllık üretimi birkaç puan değiştirebilir.
- Akım tarafını unutmayın. Arka yüz kazancı gerilimi değil akımı artırır; kablo, sigorta ve inverter MPPT akım sınırı bu ek akımla kontrol edilmelidir (bkz. 1500 V string hesabı).
Yöntem ve sınırlar
- Hava verisi: PVGIS tipik meteorolojik yıl (TMY), saatlik; kar senaryosu için Open-Meteo ERA5 kar derinliği iklim normali.
- Model: pvlib infinite_sheds (ön ve arka yüz), backtracking, sıcaklık, kirlenme, geliş açısı (IAM), kablo ve uyumsuzluk, inverter kırpması, OG trafo kayıpları.
- Bunlar simülasyon sonucudur, ölçüm değildir. Konumları ve zemin tiplerini aynı ölçütle karşılaştırmak içindir; belirsizlik aralıkları için P50 ve P90 yazımıza bakın.
İlgili yazılar: Tracker sistem verimi: 25 konumda kazanç · Tracker mı sabit sistem mi? · Rüzgâr stow stratejisi.
Sıkça sorulan sorular
Bifacial panel tracker'da ne kadar ek üretim sağlar?
Simülasyonlarımızda çim zeminde (albedo 0,25) arka yüz katkısı 8 konumda %2,5 ile %8,7 arasında çıktı; Türkiye'deki konumlarda %5,2–7,0. Tork borusu gölgesi ve arka yüz uyumsuzluğu düşülmüş değerlerdir.
Albedo nedir, bifacial kazancı nasıl etkiler?
Albedo zeminin yansıttığı ışık oranıdır: toprak yaklaşık 0,17, çim 0,25, kum 0,35, taze kar 0,6 üzeri. Konya simülasyonunda albedo 0,10 arttığında bifacial kazanç yaklaşık 1,5 puan arttı.
Bulutlu bölgelerde bifacial kazanç neden daha yüksek?
Arka yüz ışığın çoğunu dağınık ışınımdan ve zemin yansımasından alır. Bulutlu iklimde ön yüzün doğrudan ışığı azaldığı için arka yüzün oransal payı büyür; toplam üretim ise güneşli bölgelerde yine daha yüksektir.
Sık sıra (yüksek GCR) bifacial kazancı düşürür mü?
Evet. GCR 0,25'ten 0,50'ye çıkınca Konya'da bifacial kazanç %6,5 → %4,3 olarak geriledi. Ancak sık sıra aynı araziye daha fazla kurulu güç sığdırır; doğru GCR proje ekonomisiyle seçilir.
Fizibiliteden projelendirmeye, malzeme tedarikinden kurulum ve şebeke bağlantısına kadar tüm süreci yönetiyoruz. Önce sahanızı ücretsiz simüle edin, ardından ekibimiz size özel teklif hazırlasın.
Simülasyonu Başlat ve Teklif Al
Bu sayfadaki oranlar sektörde yaygın kabul gören tipik aralıklardır ve bağlayıcı değildir; kesin değerler sahaya özgü analizle belirlenir.