Tracker GES'te DC/AC Oranı Kaç Olmalı? İnverter Kırpması ve Eklenen MWp'nin Üretimi
Simülasyonlarımızda DC/AC oranı 1,20 olan tracker santrali yıllık enerjisinin %2,3–4,4'ünü, 1,30'da %5,0–7,9'unu kırpıyor. Doğru oran tek bir sayı değildir; sizi bağlantı gücünün mü yoksa arazinin mi sınırladığına göre değişir. Aşağıdaki rakamlar kendi simülatörümüzden, 7 il için hesaplanmıştır; ölçüm değildir.
Kısa cevap: tracker'da DC/AC kaç olmalı?
- Başlangıç noktası: tracker için 1,10–1,25 aralığı. Simülatörümüz de 1,20 ile başlar ve 1,10–1,30 bandında arama yapar.
- Bağlantı gücü sabitse: DC eklemek hâlâ üretimi artırır, ama eklenen her MWp giderek daha az katkı yapar. Konya'da 1,0'dan 1,1'e çıkarken yeni MWp ortalamanın %85'ini, 1,3'ten 1,4'e çıkarken yalnızca %39'unu üretiyor.
- Arazi (DC) sabitse: inverter eklemek çoğu zaman kırpılan enerjiden daha ucuzdur; hesap oranı aşağı çeker.
- Tracker daha çok kırpar: aynı oranda Konya'da tracker %4,3, sabit sistem %3,1 kırpıyor.
Konumunuzu seçin, arazinizi haritada çizin; saatlik meteoroloji verisiyle üretim, tracker ve sabit sistem karşılaştırması, malzeme listesi ve geri ödeme süresini ücretsiz hesaplayın.
Ücretsiz Tracker Simülasyonu
İllere göre kırpma kaybı ne kadar?
Aynı 1 MWp tracker santralinin saatlik DC üretimini sabit tutup yalnızca AC gücünü değiştirdik. Böylece fark sadece DC/AC oranından geliyor:
| İl | Üretim (MWh/MWp·yıl) | 1,10 | 1,20 | 1,30 | 1,40 | Kırpılan saat (1,20) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Erzurum | 1.877 | %1,8 | %4,4 | %7,7 | %11,1 | 814 |
| Konya (Karapınar) | 2.189 | %1,5 | %4,3 | %7,9 | %11,6 | 990 |
| Şanlıurfa | 2.139 | %1,0 | %3,4 | %6,7 | %10,3 | 873 |
| Ankara | 1.958 | %1,0 | %3,3 | %6,3 | %9,7 | 750 |
| Antalya | 2.246 | %0,9 | %3,2 | %6,4 | %10,0 | 906 |
| İzmir | 2.176 | %0,6 | %2,7 | %5,7 | %9,2 | 759 |
| Edirne | 1.851 | %0,5 | %2,3 | %5,0 | %8,2 | 562 |
Tablonun en ilginç yanı sıralama: Erzurum yıllık üretimde sondan ikinci, 1,20'de kırpmada ise en üstte. Kırpma yalnızca yıllık ışınıma bağlı değildir. Soğuk ve berrak havada panel gücü anma değerine çok yaklaşır, sıcak bölgede ise yüksek hücre sıcaklığı DC gücü zaten aşağı çeker. Şanlıurfa'da 873 saat kırpma varken kayıp %3,4, Erzurum'da 814 saatte %4,4. Yani bir ilde doğru çıkan oranı, iklimine bakmadan başka ile taşımak yanıltır.
Tracker neden sabit sistemden daha çok kırpar?
Sabit sistem gücünün tepesine öğle saatlerinde çıkar. Tracker ise yazın saatlerce tepeye yakın kalır, bu yüzden inverter sınırına daha uzun süre dayanır:
| DC/AC | Tracker kırpma | Sabit kırpma | Tracker kırpılan saat | Sabit kırpılan saat | Tracker kazancı |
|---|---|---|---|---|---|
| 1,00 | %0,2 | %0,1 | 33 | 11 | %22,7 |
| 1,10 | %1,5 | %0,9 | 482 | 254 | %22,0 |
| 1,20 | %4,3 | %3,1 | 990 | 693 | %21,2 |
| 1,30 | %7,9 | %6,0 | 1.425 | 940 | %20,3 |
| 1,40 | %11,6 | %9,2 | 1.669 | 1.181 | %19,4 |
| 1,50 | %15,3 | %12,4 | 1.887 | 1.349 | %18,6 |
Konya'da sabit sistem, tracker'ın 1,20'deki kırpmasına ancak 1,24 oranında ulaşıyor. Tabloda son sütuna da dikkat edin: oran büyüdükçe tracker'ın sabit sisteme üstünlüğü %22,7'den %18,6'ya geriliyor. Sabit sistemden alışık olunan yüksek oranları tracker'a aynen taşımak, tracker'ın kazandırdığı üretimin bir kısmını inverterde kaybetmek demektir.
Bağlantı gücü sabitse eklenen her MWp ne kadar üretir?
Lisans veya bağlantı görüşü AC gücü sabitlediğinde soru şudur: 1 MWe'nin arkasına kaç MWp koymalı? Konya'da her adımda eklenen panelin yıllık üretimi:
| DC/AC adımı | Tracker ek üretim (MWh/MWp) | Ortalamaya oranı | Sabit ek üretim (MWh/MWp) | Ortalamaya oranı |
|---|---|---|---|---|
| 1,0 → 1,1 | 1.946 | %85 | 1.701 | %91 |
| 1,1 → 1,2 | 1.483 | %65 | 1.360 | %73 |
| 1,2 → 1,3 | 1.124 | %49 | 1.100 | %59 |
| 1,3 → 1,4 | 891 | %39 | 912 | %49 |
| 1,4 → 1,5 | 730 | %32 | 781 | %42 |
Ortalamaya oran sütunları, 1,0 oranındaki yıllık üretime göre hesaplandı. 1,3'ten sonra tablo tersine dönüyor: tracker zaten tepede uzun süre kaldığı için, eklenen MWp tracker'da sabit sistemden daha az enerji veriyor (891 MWh'a karşı 912 MWh).
Karar için tablodaki MWh değerini kendi satış fiyatınızla çarpın ve eklenen DC'nin (panel, konstrüksiyon, kablo, montaj) maliyetiyle kıyaslayın. Arazi de hesaba girer: 1 MW tracker kaç dönüm ister?

Arazi sabitse inverter eklemek mantıklı mı?
Bu kez DC sabit, AC serbest. Simülatörün DC/AC optimizasyonunu bandını genişleterek (1,00–1,50) yedi ilde çalıştırdık. Hesap, kırpılan enerjinin 25 yıllık değerini inverter, trafo ve AC tarafı maliyetiyle kıyaslıyor. Sonuç yedi ilde de 1,01–1,06 çıktı; elektrik fiyatını düşürdüğümüzde bile sonuç ancak birkaç puan yukarı kaydı. Çünkü inverter, kırpılan enerjiye göre ucuzdur.
Bu sonuç, bağlantı kapasitesinin ücretsiz ve sınırsız olduğu varsayımına dayanır; gerçekte böyle değildir. AC gücü izne bağlıdır, kW başına bağlantı bedeli yüksekse optimum yukarı kayar. Bu yüzden simülatörümüz 1,10'un altına inmez.
Yüksek oranın önündeki diğer sınırlar neler?
- MPPT akım sınırı: 710 W panelin akımı yüksektir. Örnek sahamızda (6,04 MWp) MPPT başına string sınırı nedeniyle en az 17 inverter gerekti; bu da seçili inverterle oranı 1,19'da tuttu.
- String gerilimi: soğuk hava gerilim sınırını belirler: 1500 V string hesabı.
- Saat içi değişim: saatlik veri kısa süreli tepeleri ortalar. Modelimizdeki saat altı düzeltme, 1,20'de kırpmaya 0,2–0,3 puan ekliyor; saatlik sonuç tek başına kaybı biraz az gösterir.
- Yerleşim sıklığı: GCR değişince DC gücü de değişir: GCR optimizasyonu.
Yöntem
Simülasyonlar pvlib tabanlı aracımızla yapıldı: PVGIS tipik meteoroloji yılı, 710 W çift yüzlü panel, ±55° dönüş ve backtracking, varsayılan sıcaklık, kirlenme, kar ve kablo kayıpları, saat altı kırpma düzeltmesi. Kırpma ve ek üretim rakamları inverter sonrası, OG trafo kaybı öncesidir; inverter adedi yuvarlaması içermez. Sonuçlar simülasyondur, ölçüm değildir. Bağlantı görüşü, lisans koşulları ve inverter uyumu projeye özel kontrol edilmelidir.
Sıkça sorulan sorular
Tracker sistemde DC/AC oranı kaç olmalı?
Başlangıç için 1,10–1,25 aralığı uygundur. Simülasyonlarımızda 1,20'de yıllık kırpma %2,3–4,4, 1,30'da %5,0–7,9. Kesin oran bağlantı gücü, arazi ve maliyetlere göre belirlenir.
İnverter kırpması nedir?
Panellerin DC gücü inverterin AC sınırını aştığında fazlası üretilemez; buna kırpma denir. Yıl boyunca en güçlü saatlerde olur ve DC/AC oranı yükseldikçe hızlanarak artar.
Tracker sabit sistemden daha mı çok kırpar?
Evet. Tracker tepe güce yakın daha uzun süre kalır. Konya'da 1,20 oranında tracker %4,3, sabit sistem %3,1 kırpıyor; kırpılan saat 990'a karşı 693.
Kırpma kaybını sıfırlamak gerekir mi?
Genellikle hayır. Bağlantı gücü sabitse biraz kırpma, daha çok yıllık üretim demektir: Konya'da 1 MWe'ye 1,2 MWp bağlamak, 1,0 MWp'ye göre yılda 343 MWh fazla üretiyor.
Fizibiliteden projelendirmeye, malzeme tedarikinden kurulum ve şebeke bağlantısına kadar tüm süreci yönetiyoruz. Önce sahanızı ücretsiz simüle edin, ardından ekibimiz size özel teklif hazırlasın. 48 saatte teklif isteyin →
Simülasyonu Başlat ve Teklif Al
Bu sayfadaki oranlar sektörde yaygın kabul gören tipik aralıklardır ve bağlayıcı değildir; kesin değerler sahaya özgü analizle belirlenir.