1 MW Tracker GES Yılda Kaç kWh Üretir? İl İl, Ay Ay ve Saat Saat Üretim Verisi
Simülasyonlarımızda 1 MWp tek eksenli tracker Türkiye'de yılda 1.851–2.246 MWh, yani 1,85–2,25 milyon kWh üretiyor. Konya'da bu rakam 2.189 MWh, aynı güçteki sabit sistemde 1.802 MWh. Tracker yalnızca daha çok değil, günün başka saatlerinde de üretiyor. Aşağıdaki rakamlar kendi simülatörümüzden; ölçüm değil, hesaptır.
Kısa cevap: 1 MW tracker yılda kaç kWh üretir?
- 1 MWp (DC): 1.851.000–2.246.000 kWh/yıl; Konya'da 2.189.000 kWh.
- 1 MWe (AC), DC/AC ≈ 1,19: 2.193.000–2.662.000 kWh/yıl; Konya'da 2.594.000 kWh.
- En güçlü ve en zayıf ay (Konya): Temmuz 272 MWh, Ocak 61 MWh.
- 25 yılda (Konya): yıllık %0,4 panel bozunmasıyla yaklaşık 52,2 GWh/MWp.
Konumunuzu seçin, arazinizi haritada çizin; saatlik meteoroloji verisiyle üretim, tracker ve sabit sistem karşılaştırması, malzeme listesi ve geri ödeme süresini ücretsiz hesaplayın.
Ücretsiz Tracker Simülasyonu
İllere göre yıllık üretim ne kadar?
Aynı santrali yedi ilde PVGIS tipik meteoroloji yılıyla simüle ettik. Tablodaki 1 MWe sütunu varsayılan tasarımı (DC/AC ≈ 1,19) gösterir:
| İl | Tracker (MWh/MWp·yıl) | Sabit (MWh/MWp·yıl) | Kazanç | Tracker (MWh/MWe·yıl) | Günlük (kWh/kWp) | Kapasite faktörü (AC) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Antalya | 2.246 | 1.857 | %20,9 | 2.662 | 6,2 | %30,4 |
| Konya (Karapınar) | 2.189 | 1.802 | %21,4 | 2.594 | 6,0 | %29,6 |
| İzmir | 2.176 | 1.795 | %21,2 | 2.579 | 6,0 | %29,4 |
| Şanlıurfa | 2.139 | 1.778 | %20,3 | 2.535 | 5,9 | %28,9 |
| Ankara | 1.958 | 1.640 | %19,4 | 2.320 | 5,4 | %26,5 |
| Erzurum | 1.877 | 1.583 | %18,6 | 2.225 | 5,1 | %25,4 |
| Edirne | 1.851 | 1.572 | %17,7 | 2.193 | 5,1 | %25,0 |
MWp ile MWe karıştırılmamalıdır. Panel gücü MWp (DC), bağlantı gücü MWe (AC) ile ifade edilir; "1 MW" denirken hangisinin kastedildiği üretimi yaklaşık %19 değiştirir. Oranın etkisi için: Tracker'da DC/AC oranı kaç olmalı? Çatı ve sabit sistemde kendi üretiminizi hesaplamak için güneş paneli üretim hesaplayıcısını kullanabilirsiniz.
Ay ay üretim nasıl değişiyor?
| Ay | Tracker (MWh/MWp) | Sabit (MWh/MWp) | Tracker kazancı |
|---|---|---|---|
| Oca | 61 | 59 | %3 |
| Şub | 130 | 121 | %7 |
| Mar | 160 | 140 | %15 |
| Nis | 205 | 168 | %23 |
| May | 247 | 188 | %31 |
| Haz | 258 | 191 | %35 |
| Tem | 272 | 200 | %36 |
| Ağu | 266 | 202 | %31 |
| Eyl | 221 | 180 | %22 |
| Eki | 164 | 154 | %7 |
| Kas | 131 | 129 | %1 |
| Ara | 75 | 71 | %6 |
Yıllık %21,4 kazanç aylara eşit dağılmıyor. Konya'da temmuz ayında tracker %36 önde, kasım ayında yalnızca %1. Kışın güneş alçak ve gün kısadır; backtracking de sıra gölgesi olmasın diye panelleri yataya yaklaştırır. Aylık nakit akışı veya PPA teslimat profili kurarken yıllık ortalama yerine bu tablo kullanılmalıdır.
Saat saat üretim nasıl görünüyor?
Temmuzda saat 08'de tracker ortalama 630 kW/MWp üretirken sabit sistem 269 kW/MWp üretiyor; saat 18'de bu değerler 578 ve 152. Öğlede ise fark kapanıyor. Konya'da yıllık üretimin %38'i saat 10'dan önce veya 16'dan sonra geliyor; sabit sistemde bu pay %26.

Puant saatlerinde ne kadar üretiyor?
Üç zamanlı tarifede gündüz 06–17, puant 17–22, gece 22–06 saatlerini kapsar. Öz tüketimde veya saatlik fiyatlı satışta üretimin hangi dilime düştüğü önemlidir. Üretimin büyük bölümü gündüz dilimindedir, ama puanta düşen pay tracker'da belirgin biçimde yüksektir:
| İl | Tracker puant payı | Sabit puant payı | Tracker puant üretimi (MWh/MWp) | Sabit puant üretimi (MWh/MWp) | Fark |
|---|---|---|---|---|---|
| Edirne | %15,1 | %9,2 | 280 | 144 | 1,9 kat |
| İzmir | %14,6 | %8,3 | 318 | 148 | 2,1 kat |
| Antalya | %12,3 | %6,7 | 276 | 124 | 2,2 kat |
| Konya (Karapınar) | %10,9 | %5,7 | 238 | 103 | 2,3 kat |
| Ankara | %10,8 | %6,0 | 211 | 98 | 2,2 kat |
| Şanlıurfa | %8,0 | %3,7 | 172 | 66 | 2,6 kat |
| Erzurum | %6,0 | %3,1 | 114 | 50 | 2,3 kat |
Türkiye tek saat dilimini kullandığı için batıda güneş daha geç batar: puant payı İzmir ve Edirne'de yüksek, Erzurum ve Şanlıurfa'da düşük. Konya'da tracker puantta 238 MWh/MWp üretiyor, sabit sistem 103 MWh/MWp. Puantta tüketimi yüksek bir tesis için bu fark, yıllık kazanç yüzdesinin gösterdiğinden daha değerli olabilir. Simülatör kendi sahanız için aynı 12×24 haritayı üretir ve Excel finansal modele aktarır; PPA teklifi veya tüketim eşleştirmesi için bu tablo kullanılabilir.
Bu rakamları neler değiştirir?
- Yıldan yıla hava: tablodakiler tipik yıldır; bankaya sunulan değerler için: P50 ve P90 nedir?
- Saha: aynı ilde kıyı ve iç kesim farklı sonuç verir: tracker verimi illere göre.
- Yerleşim: sıra aralığı üretimi ve MW'ı birlikte değiştirir: 1 MW tracker kaç dönüm?
- Bakım ve kirlenme: arızalı sıra ve kirli panel doğrudan üretim kaybıdır: tracker bakım ve işletme.
Yöntem
Simülasyonlar pvlib tabanlı aracımızla yapıldı: PVGIS tipik meteoroloji yılı, saatlik hesap, 710 W çift yüzlü panel, ±55° dönüş ve backtracking, 5 MW mertebesinde santral, varsayılan sıcaklık, kirlenme, kar, kablo, inverter ve trafo kayıpları. Sabit sistem aynı panel ve kWp ile kendi optimum eğiminde hesaplandı. Tablolar 1 MWp'ye ölçeklendi; ilk yıl üretimidir. Sonuçlar simülasyondur, ölçüm değildir.
Sıkça sorulan sorular
1 MW güneş santrali yılda kaç kWh üretir?
Tracker ile 1 MWp Türkiye'de yılda 1.851.000–2.246.000 kWh, sabit sistemle 1.572.000–1.857.000 kWh üretiyor (simülasyon, 7 il).
1 MWe ile 1 MWp üretimi aynı mı?
Hayır. 1 MWe arkasında DC/AC oranına göre daha fazla panel bulunur. Konya'da DC/AC ≈ 1,19 ile 1 MWe yılda 2.594 MWh, 1 MWp 2.189 MWh üretiyor.
Tracker hangi ay ne kadar üretir?
Konya'da en güçlü ay Temmuz (272 MWh/MWp), en zayıf ay Ocak (61 MWh/MWp). Sabit sisteme üstünlük yazın %36'ya çıkıyor, kışın %1'e iniyor.
Tracker akşam saatlerinde daha mı çok üretir?
Evet. Konya'da 17–22 puant diliminde tracker yılda 238 MWh/MWp, sabit sistem 103 MWh/MWp üretiyor; fark yaklaşık 2,3 kat.
Fizibiliteden projelendirmeye, malzeme tedarikinden kurulum ve şebeke bağlantısına kadar tüm süreci yönetiyoruz. Önce sahanızı ücretsiz simüle edin, ardından ekibimiz size özel teklif hazırlasın. 48 saatte teklif isteyin →
Simülasyonu Başlat ve Teklif Al
Bu sayfadaki oranlar sektörde yaygın kabul gören tipik aralıklardır ve bağlayıcı değildir; kesin değerler sahaya özgü analizle belirlenir.