GCR Optimizasyonu: Tracker Sıra Aralığını LCOE'ye mi, NPV'ye mi Göre Seçmeli?
Zemin kaplama oranı (GCR), tracker sıralarının ne kadar sık dizileceğini belirler. Aynı araziyi Konya, Sevilla ve Bavyera'da GCR 0,20'den 0,50'ye kadar simülatörümüzde taradık. Sonuç net: en düşük LCOE her sahada en seyrek yerleşimde (GCR 0,20), en yüksek NPV ise bağlantı gücü sınırsızken en sık yerleşimde (GCR 0,50) çıktı. Bağlantı gücü sabitlendiğinde tablo değişiyor ve optimum GCR 0,32–0,35 aralığına iniyor.
Kısa cevap
Arazi sınırlıysa GCR'yi tek başına LCOE'ye göre seçmek yanıltır: LCOE, her panelin en az gölgede kaldığı seyrek yerleşimi ödüllendirir ve araziye sığabilecek gücün bir kısmını boş bırakır. Yatırımcının asıl ölçütü toplam değerdir (NPV). Ancak NPV de sınırsız artmaz: şebeke bağlantı gücü sabitse, belli bir sıklıktan sonra eklenen her panel giderek daha çok kırpılır ve NPV düşmeye başlar. Doğru GCR, LCOE ile NPV'yi birlikte okuyup bağlantı gücü, arazi bedeli ve backtracking sınırlarını hesaba katarak seçilir.
GCR nedir, neden önemlidir?
GCR (ground coverage ratio), panel genişliğinin sıra aralığına oranıdır. GCR 0,30, 2,4 m genişliğindeki bir tracker sırası için yaklaşık 8 m sıra aralığı demektir. GCR arttıkça aynı araziye daha çok panel sığar, ama sabah ve akşam sıralar birbirini daha erken gölgeler; tracker gölgeyi önlemek için daha erken geri döner (backtracking) ve panel başına üretim düşer.
Nasıl hesapladık?
Simülatörümüzün GCR optimizasyon aracını kullandık: her GCR için yerleşim, enerji, malzeme listesi ve finansal model baştan hesaplandı. Ortak varsayımlar:
- 10 hektar düz arazi, kuzey-güney eksenli tek sıra (1P) tracker, backtracking, 710 W çift yüzlü panel;
- PVGIS tipik meteorolojik yıl verisi; kayıplar (sıcaklık, kirlenme, kablo, inverter kırpması, trafo) her senaryoda aynı;
- Simülatörün varsayılan elektrik fiyatı (0,09 USD/kWh) ve MWp başına sabit kurulum bedeli; arazi bedeli dahil değil.
Mutlak fiyatlar projeye göre değiştiği için LCOE ve NPV'yi GCR 0,30 = 100 olacak şekilde endeks olarak veriyoruz.
Konya'da GCR taraması: LCOE ve NPV ters yönde
| GCR | Kurulu güç (MWp) | Özgül üretim (kWh/kWp·yıl) | LCOE endeksi | NPV endeksi, bağlantı sınırsız | NPV endeksi, bağlantı 4,8 MW |
|---|---|---|---|---|---|
| 0,20 | 3,77 | 2.323 | 96 | 70 | 72 |
| 0,25 | 4,73 | 2.282 | 98 | 86 | 88 |
| 0,30 | 5,66 | 2.244 | 100 | 100 | 100 |
| 0,32 | 6,04 | 2.238 | 100 | 106 | 101 |
| 0,35 | 6,61 | 2.215 | 101 | 114 | 100 |
| 0,40 | 7,54 | 2.174 | 103 | 127 | 96 |
| 0,45 | 8,50 | 2.131 | 105 | 138 | 89 |
| 0,50 | 9,45 | 2.092 | 107 | 149 | 81 |
GCR 0,20'den 0,50'ye çıkınca kurulu güç 3,77 MWp'den 9,45 MWp'ye çıkıyor, özgül üretim ise 2.323'ten 2.092 kWh/kWp'ye, yani %10,0 düşüyor. LCOE bu yüzden sürekli artıyor; NPV ise eklenen her megavat hâlâ kârlı olduğu için yükselmeye devam ediyor.
Neden LCOE tek başına yanlış yönlendirir?
LCOE bir ortalamadır: santralin ürettiği tüm kWh'lerin ortalama maliyeti. Yatırım kararını ise marjinal kWh belirler: sıklaştırmayla eklenen enerjinin maliyeti, satış ya da öz tüketim değerinin altındaysa NPV artar. Konya'da GCR 0,20→0,25 adımında eklenen enerjinin maliyeti GCR 0,30 LCOE'sinin %106'sı, 0,45→0,50 adımında %129'u. Her adımda ortalamayı yukarı çeken bu enerji, elektrik değerinin hâlâ altında kaldığı için NPV'yi artırıyor. Kısacası LCOE'yi en düşüğe indirmek, "arazinin bir kısmını boş bırak" demektir.
Konumunuzu seçin, arazinizi haritada çizin; saatlik meteoroloji verisiyle üretim, tracker ve sabit sistem karşılaştırması, malzeme listesi ve geri ödeme süresini ücretsiz hesaplayın.
Ücretsiz Tracker Simülasyonu
Bağlantı gücü sabitse optimum nerede?
Gerçek projelerde şebeke bağlantı gücü genellikle önceden belirlidir. Bunu modellemek için bağlantı gücünü GCR 0,30 yerleşiminin AC gücüne, 4,8 MW'a sabitledik. Bu durumda sıklaştırma ile eklenen DC güç, öğle saatlerinde giderek daha çok kırpılıyor. Konya'da 0,35→0,40 adımında eklenen enerjinin maliyeti GCR 0,30 LCOE'sinin 4,6 katına çıkıyor ve NPV düşüyor; GCR 0,50'de NPV endeksi 81'e iniyor.
Üç sahada da NPV'nin tepe noktası GCR 0,32–0,35 aralığında: Konya ve Bavyera'da 0,32, Sevilla'da 0,35. Tepe oldukça yayvan; 0,30 ile 0,35 arasındaki fark NPV'de yalnızca birkaç puan. Bu yüzden bu aralıkta karar verirken bakım yolu, kazık yerleşimi ve arazi eğimi gibi saha koşulları da en az finans kadar belirleyici olur.
Tasarımda GCR'yi nasıl seçmeli?
- Önce kısıtı belirleyin: sınırlayıcı olan arazi mi, bağlantı gücü mü, bütçe mi? Arazi sınırlı ve bağlantı esnekse sık yerleşim, bağlantı sabitse orta GCR öne çıkar.
- Arazi bedelini modele katın: bizim hesabımızda arazi bedava. Kira veya satın alma bedeli eklendiğinde sık yerleşimin avantajı büyür.
- DC/AC oranıyla birlikte düşünün: bağlantı gücü sabitken GCR'yi artırmak aslında DC/AC oranını artırmaktır; kırpma kaybını ayrıca izleyin.
- Backtracking sınırını unutmayın: yüksek GCR'de tracker sabah ve akşam daha uzun süre geri döner; çift yüzlü panelde arka yüz kazancı da azalır (bkz. bifacial ve albedo yazımız).

Yöntem ve sınırlar
- Model: pvlib tabanlı simülatörümüz (backtracking, çift yüzlü ışınım, sıcaklık, kirlenme, kablo, inverter kırpması, trafo); finans: 25 yıllık indirgenmiş nakit akışı, 13. yılda inverter yenilemesi dahil.
- Basitleştirmeler: arazi bedeli ve sıklığa bağlı kablo maliyeti farkı sınırlı; inverter adımları nedeniyle bazı ara adımlarda küçük sıçramalar görülür.
- Bunlar simülasyon sonucudur, ölçüm değildir. Kendi sahanız için yerleşim, fiyat ve bağlantı gücünü girerek aynı taramayı yapabilirsiniz; belirsizlik için P50 ve P90 yazımıza bakın.
İlgili yazılar: Tracker mı sabit sistem mi? · Tracker sistem verimi: 25 konumda kazanç · Tracker GES'te arazi eğimi.
Sıkça sorulan sorular
Tracker sistemde ideal GCR kaçtır?
Tek bir doğru değer yoktur. Simülasyonlarımızda bağlantı gücü sabitken NPV'nin en yüksek olduğu GCR üç sahada 0,32–0,35 aralığında çıktı; bağlantı gücü sınırsız ve arazi kısıtlıyken daha sık yerleşim daha yüksek NPV verdi.
GCR optimizasyonunda LCOE mi NPV mi kullanılmalı?
Arazi sınırlıysa NPV. LCOE ortalama kWh maliyetidir ve her zaman en seyrek yerleşimi seçer; NPV ise araziden elde edilen toplam değeri ölçer. LCOE yine de enerji satış fiyatıyla karşılaştırma için faydalıdır.
GCR artınca tracker üretimi ne kadar düşer?
Konya'da GCR 0,20'den 0,50'ye çıkınca özgül üretim 2.323'ten 2.092 kWh/kWp'ye, yani %10,0 düştü; aynı arazideki kurulu güç ise yaklaşık 2,5 katına çıktı.
Bağlantı gücü GCR seçimini neden değiştirir?
Bağlantı gücü sabitken GCR'yi artırmak DC/AC oranını artırır; eklenen panellerin üretimi öğle saatlerinde giderek daha çok kırpılır. Belli bir noktadan sonra eklenen yatırım geri dönmez ve NPV düşer.
Fizibiliteden projelendirmeye, malzeme tedarikinden kurulum ve şebeke bağlantısına kadar tüm süreci yönetiyoruz. Önce sahanızı ücretsiz simüle edin, ardından ekibimiz size özel teklif hazırlasın.
Simülasyonu Başlat ve Teklif Al
Bu sayfadaki oranlar sektörde yaygın kabul gören tipik aralıklardır ve bağlayıcı değildir; kesin değerler sahaya özgü analizle belirlenir.